FAQ Zaloguj
Szukaj Profil
Użytkownicy Grupy
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Woźny
2011-02-21, 21:37
Jazda w grupie, kilka zasad bezpieczeństwa oraz dobre rady
Autor Wiadomość
ŚP_Bigos 

Wysłany: 2012-11-13, 20:59   

Proponuję się zapoznać z tym
http://www.ndp.cba.pl/ind...edzie&Itemid=11

basteq 

Sprzęt: Ry-ćwiartka BLADE
Wysłany: 2012-11-13, 21:20   

fajne - dobre :ok:
można spróbować nauczyć się tych "podstawowych" gestów
i w przyszłym sezonie korzystać z nich :)

radi 

Sprzęt: Kolejna mała czarna
Grupa: MotoBracia
Wysłany: 2012-11-13, 21:59   

Te fotki - to dopiero motocyklowy karambol....
Co do instrukcji poruszania się-świetna sprawa :ok:

Hustler 
aka kapitan bomba

Sprzęt: Suzuki gsxr 750
Grupa: Motobracia
Wysłany: 2012-11-14, 07:59   

Bigos, dobry link :ok:
Myślę, że zorganizowanych wyjazdów w licznej grupie nie będzie brakowało, a bezpieczeństwo przede wszystkim - trzeba to będzie skompresować, a każdy powinien to wkuć :)

kongi25 

Sprzęt: seat ibiza ;)
Wysłany: 2012-11-18, 18:14   

to jest strasznie ciezki temat... najwazniejsze aby kazdy jechal swoim tempem i nawet nie myslal o gonieniu mocniejszych, bo w tedy czesto zapominaja o podstawowych sprawach bezpieczenstwa z innymi uczestnikami jak i prowadzenia swojego wlasnego motocykla(jak mniej doswiadczony motocyklista) ;/ sa robione przystanki w umowionych widocznych miejscach i na to powinien byc kladziony nacisk przed kazdym wyjazdem dla nowych wdlg mnie[nawet w tych mniejszych przejazdzkach] (sam jako swiezak mialem ten sam dylemat ) bo przeciez o to chodzi zeby wrocilo tylu ilu wyjechalo. pare osob pewnie wie ktory przypadek z tego sezonu mi chodzi po glowie jak to pisze;/

Skulek 
-

Sprzęt: S1000RR, YCF150SM
Wysłany: 2014-04-04, 17:39   

hmm... a jaki znak że droga wolna można wyprzedzać :D ?

Bo widziałem że dużo osób [w tym ja] używa lewą rękę pd kątem 90stopni od tułowia :D

gremo 
Mariusz

Wysłany: 2014-04-04, 18:03   

Dokładnie, ja również znam ten znak jako ,,droga wolna" a nie ,,zwolnij" :>
Ostatnio zmieniony przez gremo 2014-04-04, 18:04, w całości zmieniany 1 raz  

magneto 
Artur

Sprzęt: Trampek 600
Wysłany: 2014-04-04, 19:37   

Dla mnie "od zawsze" (zacząłem jazdę w 1984 - wtedy jeszcze kierunkowskazy nie były obowiązkowe i się machało łapką) gest nr 2 na linkowanej stronie oznaczał "Zwolnij!" - tu chodzi o ruch dłonią w dół, jakby się chciało powiedzieć: "Obniż, obniż...". Ale może czasy się zmieniają...
Morał - jak takie coś zobaczymy, to nie wiadomo, co pokazujący ma na myśli. I to są dwa Zupełnie Różne Znaczenia !.
Ostatnio zmieniony przez magneto 2014-04-04, 19:39, w całości zmieniany 1 raz  

Fabiq 

Sprzęt: Naked PWR
Wysłany: 2014-04-04, 20:57   

Cytat:

Przykład prawidłowej jazdy : http://www.youtube.com/watch?v=ftwyQE3LatI

1. widzisz niebezpieczeństwo podnies reke, badz wysuń noge(jak na torze)
2. ostro hamujesz -nie zmieniaj toru jazdy, bo ten który jest za toba reaguje o jakies tam setne sekundy pozniej, a przy 200km/h to sie przekłada na 50m drogi- podobno
3. jezeli czujesz ze musisz bardziej niz inni zwolnic w zakrecie , przesuń sie do grupy jadacej wolniej zeby skupic sie na winklu, a nie na gonitwie za szybszymi
4. NIE HAMUJ W ZAKRECIE MOZESZ ZROBIC KRZYWDE SOBIE I KOMUS
5. w nawet małych miejscowościach zwalniamy
6. zwalniasz bijąc bieg niżej - czyli hamujesz silnikiem to mrugaj przed wyhamowaniem stopem ( wciskaj szybko i lekko przedni hamulec aby tylko mrugało światło stop, mrugaj szybko )
7. jeśli za tobą jadą słabsi próbując nagonić a wiesz że przed tobą jest ostry winkiel to wcześniej mrugaj kilka razy światłem stop, długie mrugnięcia, stosuj również przed hamowaniem do bardzo małej prędkości
8. to że ktoś dał ci się wyprzedzić na prostej nie oznacza że nie będzie się męczyć jadąc za tobą w zakrętach - puść go do przodu jak widzisz że siedzi ci na ogonie przed lub na winklu
9. utrzymuj płynność jazdy, nie kręć odcinki na prostych, żeby później znów odpuścić
10. nie wykonuj nieprzewidywanych manewrów, np. szykujesz się do wyprzedzania ale nagle widzisz w lusterku że za tobą jedzie mocniejsza maszyna i postanawiasz wyhamować i go puścić - on z tyłu dobrze cie widzi i wie co chcesz zrobić, przewidział już twój ruch i ma plan jak będzie jechać, jesli coś zmienisz to zakłócisz jego plan jazdy - jak będzie chciał cie łyknąć to łyknie cię w bezpiecznym miejscu
11. a to chyba najważniejsze - JEDZIESZ Z TYŁU - PRZEWIDUJESZ RUCHY TEGO PRZED TOBĄ - JADĄC Z TYŁU TY MASZ UWAŻAĆ
12. Podczas wyprzedzania kolumny pojazdów, osoba jadąca pierwsza, po wykonaniu manewru wyprzadzania i powrocie na właściwy pas ruchu, w przypadku, gdy poprzedza ją inny pojazd, zjeżdża do prawej krawędzi jezdni.

Co do znaków jakie sobie dajemy to od lat chyba się nic nie zmieniło :

1. Lewa ręka daleko do boku z palcem wskazującym wystawionym do boku - można wyprzedzać / droga wolna
2. Lewa ręka, dłoń otwarta, blisko motocykla - nie wyprzedzaj, coś jedzie
3. Lewa ręka w górę, dłoń otwarta - uwaga, coś się dzieje, zwalniam lub zatrzymuję się, obserwuj mnie i otoczenie ( szczególnie wskazane w miejscach gdzie osoba jadąca z tyłu nie jest w stanie przewidzieć że trzeba odpuścić, albo będziesz się zatrzymywać, masz awarię itp. )

J@zzu 

Sprzęt: Suzi GSX-R 750 K5
Wysłany: 2014-04-04, 21:01   

W MotoGP, SBK i ogólnie w sporcie motocyklowym łapa w górę oznacza niebezpieczeństwo.

Seba_z_nieba 
Carpe Diem!

Sprzęt: Suzuki GSR 600
Grupa: 0 Rh+
Wysłany: 2014-05-28, 09:12   

Fabiq napisał/a:
daco333, świetna robota :ok:

kazdy niech podaje coś od siebie i będziemy mieli zestaw

1. widzisz niebezpieczeństwo podnies reke, badz wysuń noge(jak na torze)
2. ostro hamujesz -nie zmieniaj toru jazdy, bo ten który jest za toba reaguje o jakies tam setne sekundy pozniej, a przy 200km/h to sie przekłada na 50m drogi- podobno
3. jezeli czujesz ze musisz bardziej niz inni zwolnic w zakrecie , przesuń sie do grupy jadacej wolniej zeby skupic sie na winklu, a nie na gonitwie za szybszymi
4. NIE HAMUJ W ZAKRECIE MOZESZ ZROBIC KRZYWDE SOBIE I KOMUS
5. w nawet małych miejscowościach zwalniamy
6. zwalniasz bijąc bieg niżej - czyli hamujesz silnikiem to mrugaj przed wyhamowaniem stopem ( wciskaj szybko i lekko przedni hamulec aby tylko mrugało światło stop, mrugaj szybko )
7. jeśli za tobą jadą słabsi próbując nagonić a wiesz że przed tobą jest ostry winkiel to wcześniej mrugaj kilka razy światłem stop, długie mrugnięcia, stosuj również przed hamowaniem do bardzo małej prędkości
8. to że ktoś dał ci się wyprzedzić na prostej nie oznacza że nie będzie się męczyć jadąc za tobą w zakrętach - puść go do przodu jak widzisz że siedzi ci na ogonie przed lub na winklu
9. utrzymuj płynność jazdy, nie kręć odcinki na prostych, żeby później znów odpuścić
10. nie wykonuj nieprzewidywanych manewrów, np. szykujesz się do wyprzedzania ale nagle widzisz w lusterku że za tobą jedzie mocniejsza maszyna i postanawiasz wyhamować i go puścić - on z tyłu dobrze cie widzi i wie co chcesz zrobić, przewidział już twój ruch i ma plan jak będzie jechać, jesli coś zmienisz to zakłócisz jego plan jazdy - jak będzie chciał cie łyknąć to łyknie cię w bezpiecznym miejscu
11. a to chyba najważniejsze - JEDZIESZ Z TYŁU - PRZEWIDUJESZ RUCHY TEGO PRZED TOBĄ - JADĄC Z TYŁU TY MASZ UWAŻAĆ

GENIALNE! a punkt 11 to dokładnie ta sama zasada co na stoku! Jeśli jeździcie na nartach czy snowboardzie to taka zasada panuje. Dobrze je używac również na szosie!

motoryna 

Ostrzeżeń:
 6/3/6
Wysłany: 2018-06-11, 11:57   

Jazda w grupie wygląda super, ale również jest bardzo niebezpieczna, najważniejsze to chyba nie kozaczenie między sobą.

Odpowiedz do tematu